Please specify image url

Mine Topal

Yazarotto

Lisedeyken en büyük hayalim mimar olmaktı. Üniversite sınavı kapıya dayandığında ablamın ısrarlarına koca bir sene dayanmış olmama rağmen, sınavdan bir gece önce tercih listemden bir okulu silip yerine İTÜ İşletme Mühendisliği bölümünü nasıl olup da yazdığımı hala ben de anlamıyorum. Ama Eylül ayı gelip çattığında puanım yettiği halde İTÜ Mimarlık Fakültesi yerine İTÜ İşletme Mühendisliği binasının yolunu tuttum. Belki kader, belki değil… Ama 19 senedir başka bir işletme mühendisi ile evliyim ve iki oğlum var.

 

Çalıştım hem de çooook çalıştım. Uzun süre pazarlama alanında dirsek çürüttükten sonra sevgili eşim yurtdışında çalışmaya karar verince bir de baktım çoluk çombalak İngiltere’deyiz ve ben hem bir ev hanımı hem de tam zamanlı bir anneyim. Yeni bir hayata uyum sağlama bocalamaları ardından kaçınılmaz bu değişikliği kendim için bir fırsata çevirmeye karar verdim. Uzun süredir hayalini kurduğum “çocuklarla evde kaliteli vakit geçirmek” için öneriler sunmayı planladığım TeraziLastikCimnastik isimli bloğuhayata geçirdim. Ayrıca WorkingMother Türkiye dergisinin bloğunda ve Milliyet Blog’da yazılar yazmaya başladım. Derken çocuk kitapları yazma konusunda 9 aylık bir sertifika programını tamamladım. Türkiye’ye döndükten sonra Esra ile birlikte Okus Pokus Freelance Metin Yazarlığı şirketini sürdürürken çocuklara yönelik fantastik, keyifli, heyecan dolu bir kitap serisi yazmaya başladık. Yine aynı dönemde Eylül 2013’ten Mart 2014’e kadar Marmara Sanat Akademisi’nde Senaryo Yazarlığı kursuna devam ettik.

 

Ve işte şimdi Ottoloyo serisini sizlerle ve çocuklarınızla paylaşma keyfini sürüyoruz.

 

Heyecan dolu okumalar…

 

Please specify image url

Esra Aylin Akalın

Yazarotto

10 yılı aşkın 2 farklı firmada pazarlama konusunda çalıştıktan ve ikinci çocuğum doğduktan sonra, kardeşimle birlikte bir anaokulu işletmeye başladık. Evet, ben de üniversitede eğitimini aldığı meslekte çalışmayanlardanım! Zira öyle olsaydı bir ekonomi mezunu olarak, finans alanında hesaplar kitaplar yapıyor olurdum.

 

Önceleri yazmaya, hikayeler anlatmaya olan tutkumu kendi çocuklarım ve anaokulumuza devam eden çocuklarla tatmin etmeye çalıştım. Sonra mizah ağırlıklı yazılarım ve şiirlerim bulunan, yetişkinlere yönelik kakarakikiri isimli bloğumu hayata geçirdim. Kendi çocuklarımız için kurgulayıp anlattığımız hikayeleri, daha fazla çocuğa ulaştırma düşüncesiyle Mine ile Ottoloyo serisinin çalışmaları içerisine girdik. Ve tabii bir de yazmadan duramadığımız için,Okus Pokus metin yazarlığı işine. Yine Mine ile Eylül 2013’ten Mart 2014’e kadar Marmara Sanat Akademisi’nde Senaryo Yazarlığı kurslarına katıldık.

 

“Ottoloyo” çok hevesle ve heyecanla yola çıktığımız bir seri. Ama ilk göz ağrılarımdan bahsetmezsem olmaz: Kadın Mektupları Üçlemesi İmza: Kızın, İmza: Karın ve İmza:Ben kitapları. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi olan ve telif geliri farklı derneklere bağışlanan bu kolektifkitapların fikir annelerinden ve hazırlayan ekiptenim.

 

Yüreklere dokunan, okuyanda kapılar açan bir şeylerin yaratıcısı olmak çok keyifli! Böyle keyifli nice maceraya birlikte yol almak dileğiyle…

Please specify image url

Duygu Tong

Çizerotto

Ottoloyo serisini heyecanla bir solukta okurken, Ottoların ve Bizim Kafadarların yolculuklarına eşlik ettiren illüstrasyonları ile okuru hikayenin içine çekip alan Çizerotto Duygu, Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil sanatları bölümünde lisansını tamamladı, yüksek lisansına devam ediyor. Floransa Güzel Sanatlar Akademisinin Tasarım ve Sanat Bölümünü tamamladı. Farklı tekstil firmalarının tasarım bölümlerinde desen tasarımı, katalog çekimi, trend belirleme, storyboard oluşturma, konsept oluşturma konularında fırtınalar estirdi, harikalar yarattı. Instyle Dergisi Çocuk Eki için oluşturduğu ürün kombinasyonları çocukları şenlendirdi, yaptığı sayfa tasarımları ile gözümüzü şenlendirdi.

Bizim yazma tutkumuz, onun çizim tutkusu sonunda bizi onunla buluşturdu. Çok da iyi oldu. Ottolar ve Bizim Kafadarlar kısa sürede onun çizimlerinde hayat buldu, bizlerden biri oldu…

To Top